+9
katewisienka 24 stycznia 2017 21:32
Nie powinnam pić. Choć z drugiej strony nie można wszystkiego zrzucać na butelkę wina. To przypadek, że akurat przy drugim kieliszku wpadły nam w oko Wizz'we loty do Bolonii. Stówka w dwie strony. No i masz. Zabukowaliśmy nim przypomniałam sobie, że "robimy roczną sjestę od Italii". Czyli najbliższą Margheritę zjemy za 2 tygodnie.Tylko gdzie? Bolonię znaliśmy. Kusiła Wenecja w zimowym anturażu, ale od dawna łypałam okiem w drugą stronę, w kierunku Ligurii. Studziły jednak wizje przeludnionych miasteczek i apele mieszkańców, by dać im złapać oddech. Dawałam. Ale nasze okno pogodowe właśnie się otwierało. Turyści grzali się w domach, a nasza szansa na liguryjską pizzę rosła.13 - go stycznia wylądowaliśmy w Bolonii i od razu pognaliśmy do Montecatini Terme. W uśpionym uzdrowisku, słynącym z termalnych wód i dobrych knajp czekał nas nocleg, ale wcześniej spacer i pizza obalająca mit, że na północ od Rzymu nie można zjeść dobrej pizzy. W Pizzerii Donchisciotte Montecatini można. Re-we-la-cyj-ną!Słoneczny, choć rześki poranek zdopingował nas do wczesnego startu. W planach był krótki przystanek w Lucca, a potem długi dzień w Cinque Terre. Na nieszczęście w Lucca trafiliśmy na targ staroci. A ja lubię starocie. Kramy i stoiska zapełniały uliczki i piazze od katedry po mury miejskie. I czego tam nie było. Afrykańskie maski, porcelanowe psy, obrazy, meble, biżuteria. Pierdolnik na maksa, ale jakże klimatyczny! Normalnie wołami by mnie stamtąd wyciągano.Ale teraz nakręcona byłam jak bąk i sama deptałam chłopakom po piętach. Po krótkim spacerze pognaliśmy do La Spezia. Kupiliśmy bilety (Cinque Terra Card-13 euro) i zdyszani wpadliśmy na peron. Pociąg do najstarszego z moich włoskich marzeń już stał.Zacierałam ręce z radości, choć ciekawiło mnie jak wypadnie zderzenie fantazji o Cinque Terre z rzeczywistością. Bo od narodzin marzenia do jego spełnienia dzieliły mnie setki mezzosopranowych okrzyków. Widziałam już przecież tyle włoskich cudności...Po 20 minutach wjechaliśmy na teren parku Cinque Terre. Olaliśmy Riomaggiore i Manarolę- dwa z pięciu bajkowych miasteczek. Nie wiem wg jakiego klucza dokonaliśmy wyboru, ale wysiedliśmy w Corniglii, położonej nie nad samym morzem, tylko na klifie. Ścieżka prowadzi wśród tarasowo położonych winnic, jest zadyszka i pierwszy pot., ale widoki i wino wynagradzają trud. A Corniglia jest urocza!Do Vernazzy postanowiliśmy pójść z buta. Szlak ma 4 km, luz. Zaopatrzeni w wodę ruszyliśmy w drogę. Widoczki, słonko, błękity, ogólne - baja. Ale rano był przymrozek. Na grzbietach targaliśmy kurtki, na nogach śniegowce. Teraz było południe, temperatura zrobiła się wiosenna, a szlak prowadził w górę. Jęzory wisiały nam do kolan nim doczłapaliśmy do Vernazzy. Ale widok wbijał w podeszwy.

Trzeba było tylko ostygnąć. Zamówiliśmy lody, posiedzieliśmy w porcie, pogapiliśmy się na dzieciaki biegające pod kościołem. I już mieliśmy spadać, kiedy na podkładce pod szklanki zobaczyłam inną Vernazzę. Znaczy się tą samą, ale widok z drugiego wzgórza odsłonił jej nowe oblicze. Równie atrakcyjne.Na deser zostawiliśmy sobie Manarolę. Wsiedliśmy w pociąg i po 3 minutach byliśmy na miejscu. Zawsze wierzyłam w teleportację. Pokręciliśmy się po uliczkach, ale obok było wzgórze. Łypnęłam okiem w jego stronę, bo wiadomo że z góry widać więcej. Chłopcy nie byli zainteresowani, więc wylazłam sama. I załapałam się na sea view, i siostrzyczki, i zachód słońca. Dzień nie mógł zakończyć się lepiej. Albo mógł. Z winem w rybnej tawernie...

Kolejny spędziliśmy w La Spezia, a po południu dotarliśmy do Bolonii. Pokazaliśmy Młodemu bolońskie must see, ale nie Bolonia była celem dnia. Wyczytałam, że kawałek na południe leżą dwie ślicznoty: Dozza z muralami i średniowieczna Brisighella.

Tyle, że tu zastała nas zima. Zwiedzanie z czerwonymi nosami i marznącymi palcami nie jest fajne. Miasteczka są ładne i latem pewnie żyją. Ale w styczniu zapadają w zimowy sen. Ludzie zamykają się w gawrach. Zatrzaskują bramy. Zabijają okna. Wygaszają firmy. Śnieg zasypuje ulice. Gdyby nie pewna knajpa z pysznymi makaronami, też padlibyśmy ofiarą hibernacji.W każdym razie słoneczna Liguria została lata świetlne stąd. Nasz wiosenny promyczek zimowego wyjazdu. Może nie tak wyjątkowy jak sobie wyobrażałam, ale zdecydowanie wart biletu za stówę. A fantazje? Cóż, te spełnione są fajne, ale mam już nowe. A Italii obiecuję zasłużoną sjestę.


Dodaj Komentarz

Komentarze (3)

izabela75 30 stycznia 2017 13:28 Odpowiedz
Zazdroszcze pięknej pogody, my zwiedzaliśmy Cinque Terre w kwietniu w deszczu :-(
katja 31 stycznia 2017 13:51 Odpowiedz
Chyba jednak zazdroszczę Wam zwiedzania o tej porze. Ja swoją wycieczkę w tamte strony zrobiłam dwa lata temu na przełomie maja i czerwca. Już wtedy było sporo turystów. A Wy jednak mieliście sporą przestrzeń, którą ja bardzo lubię. Odwiedziłam wszystkie z pięciu- ale to o "szóstej" chciałabym Ci powiedzieć- jeśli jeszcze kiedyś zaglądniecie w tamte strony- to zobaczcie Tellaro. Praktycznie zero turystów. Miejsce świetne. Po drodze do, polecam zatrzymać się w Lerici. Dostać się tam łatwo można z La Spezia autobusem miejskim. A jeśli chodzi o La Spezia- to koniecznie po zmroku warto przespacerować się w porcie i zjeść Panigaczi- nie wiem jak to się pisze - ale tak się wymawia. To danie regionalne ale tak stare, że niewielu pamięta jak to zrobić. Znajdziecie je w małej lokalnej knajpie blisko portu. P.S. Świetnie napisane. Pozdrawiam i życzę Ligurii (koniecznie zaglądnij do Dolceacqua - romantycznie, szczególnie nocą - tak, że przewrócić z wrażenia się można;)
katewisienka 1 lutego 2017 10:41 Odpowiedz
że też Katja nie trafiłaś mi się przed wyjazdem...